Denna sida använder cookies. Klicka på knappen för att se hur vi hanterar dessa på Rivieraklubben.com

Alla Kategorier Månad Vecka Sök

2981 Luciafirande - St Paul's Church i Monaco
Torsdag 16 December 2021  19:00 - 20:00
Antal anmälningar: 75
Kapacitet: 75


Lucia 21.jpg

Svenska kyrkan i södra Frankrike och Monaco bjuder in till luciafirande. Tre konserter med solister är inbokade, samt ett kortare framträdande på Place Massena.

Här kan du boka och betala för luciakonserten torsdag 16 december kl 19:00 i St Paul's Church 22 av. de Grande Bretagne i Monaco. Konsert med Rivierans Luciakör och barn från Svenska skolan Svea i Monaco. 

Entré/Bokningsavgift 10 € för alla över 12 år. Max antal gäster: 100. Antal bokningsbara platser: 75

Munskydd och pass sanitaire. 

Beskrivning

Luciafirandet i södra Frankrike och Monaco är en kär tradition både bland svenskar och andra boende i regionen. I år består luciakören av ett tjugotal svensktalande universitetsstudenter från Sverige, Finland och Frankrike. Kören är resultatet av ett samarbete mellan Svenska kyrkan och utbildningsanordnaren Global Svenska Plus. Alla intäkter går till församlingens sociala verksamhet.

Övriga konserter:

  • Lördag 11 december kl 18:00 i L'église S:t Pierre i Haut de Cagnes.  Luciakröning och körkonsert. Glögg serveras utomhus efter konserten. Fri entré. Kollekt.  Ingen platsbokning. Kom i tid!  Max antal sittande gäster i kyrkan: 100
    Munskydd och pass sanitaire.

  • Söndag 12 december kl 17:00 Village de Noël vid Place Masséna i Nice. Kort framträdande. Tal av Johan Wretman, Sveriges konsul i Nice. Utomhus. Ingen platsbokning. 
    Krav på munskydd och pass sanitaire vid ingången till Village de Noël.

  • Söndag 12 december kl 19:00 i HolyTrinity Church, 11 Rue de la Buffa i Nice. Luciakonsert med Rivierans Luciakör. Entré/Bokningsavgift 10 € för alla över 12 år. Antal bokningsbara platser: 75. Se separat bokning på agendan.
    Munskydd och pass sanitaire. 

Plats

 
St Paul's Church
22 avenue de Grande Bretagne,  
Monaco.

 Spara till din kalender

  Ladda ner som iCal-fil

Registrering

0

Anmälan är nu stängd