Denna sida använder cookies. Klicka på knappen för att se hur vi hanterar dessa på Rivieraklubben.com

Therese Rehnvall, ansvarig för Riviera Business

Efter gymnasiet åkte jag till Paris för att studera franska och blev så förtjust i Frankrike att jag blev kvar. Språkkursen övergick i juridikstudier vid franskt universitet. Det mynnade ut i fransk advokattitel och sedermera arbete på advokatbyrå inom affärsjuridik med inriktning på bland annat svenska kunder. Sedan 2007 arbetar jag som ansvarig jurist på Handelsbanken i Luxemburg och är för närvarande utsänd till Handelsbankens kontor i Nice.  Som utlandssvensk tycker jag det är viktigt med det svenska nätverket. I min roll som styrelsemedlem kommer jag bl a att verka för en utveckling av klubbens profil. Målet är att skapa fler aktiviteter riktade till yrkesverksamma personer. 

Mandat t.o.m. årsmötet 2022.

Skicka Mail

Invalid Input

Invalid Input

Var god ange ett ämne

Var god ange ett meddelande