Denna sida använder cookies. Klicka på knappen för att se hur vi hanterar dessa på Rivieraklubben.com

 

Håll dig informerad om hälsoläget i Frankrike

 1. Hälsorestriktioner
 2. Appen TousAntiCovid
 3. Covidtest
 4. Vaccination
 5. Urval av informationskanaler
 6. Resor och resesjukförsäkring 
 7. Monaco
 8. Italien
 9. EU:s digitala covidbevis

 

6. Resor & Resesjukförsäkring

(Uppdaterat 1 augusti 2022)
 

Resor till och från Frankrike

Från och med 1 augusti 2022 slopas krav på vaccinationsbevis eller negativt Covidtest vid inresa till Frankrike och de franska utomeuropeiska territorierna. Regeringen förbehåller sig rätten att kräva uppvisande av ett negativt test om situationen förvärras.

Mer information avseende reseregler finns på franska inrikesministeriets hemsida samt på Sveriges Ambassad i Paris hemsida.

Inresebestämmelserna skiljer sig från de nationella restriktionerna

 

Transit

Vid transit genom andra länder kan olika regler gälla. Kontrollera alltid med Sveriges ambassad i respektive land eller via sajten Re-open EU (se nedan).

 

Flygbolagets regler

Kontrollera alltid med flygbolaget om de har särskilda regler för resan.

 

Utresa från Frankrike

Det finns inga särskilda krav vid utresa från Frankrike. Destinationslandets regler på covidtest och karantän gäller. 

 

Regler & rekommendationer vid inresa till Sverige

 

Uppdaterad reseinformationen från Sveriges ambassader i de olika länderna:

 

Andra informationskanaler om reseregler:

 

Rivieraklubbens Resesjukförsäkring 2022

Via hemsidan kan du teckna Rivieraklubbens Resesjukförsäkring 2022 som gäller alla resor du gör under kalenderåret som varar upp till 90 dagar. Läs mer och teckna försäkringen här

Att tänka på med anledning av covid:

 • Försäkringen gäller om man inte trotsat ett eventuellt reseförbud (starkare än reseavrådan). Försäkringen täcker eventuell sjukhusvård, såvida resan inte påbörjades efter att reserestriktionerna infördes, även för behandling av coronaviruset.
 • Avbeställnings-/annullationsskydd ingår inte i klubbens resesjukförsäkring. Sådana kostnader får man stå själv. Om ditt flyg är inställt bör du kontakta flygbolaget för eventuellt ersättningsflyg. 
 • Försäkringen täcker inte medicin/vård för en åkomma man redan är under behandling för. Kostnader som uppstår för behov av sådan vård/mediciner om man blir kvar på plats under längre tid än planerat får man normalt stå för själv.
 • Reseskyddet kan inte förlängas utöver 90 dagar från utresedatum.  
 • För assistans från Resesjukförsäkringen:
  • Ring AXA Assistans innan du uppsöker vård på telefonnummer + 33 (0) 1 55 92 27 62. Denna servicelinje är öppen alla dagar dygnet runt. För frågor finns det även möjlighet att kontakta AXA Assistance på mail: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. 
  • Uppge namn och kontraktsnummer 0803956.


Europeiska sjukförsäkringskortet och intyg om rätt till vård i Sverige: 

För dig som befinner dig inom EU är Europeiska sjukförsäkringskortet giltigt, med möjlighet att få vård under samma förutsättningar som respektive lands invånare.

De flesta svenska pensionärer som är skrivna i Frankrike bör ha fått ett intyg från Försäkringskassan i Sverige som ger rätt till vård i Sverige på samma sätt som för de som är skrivna där (med undantag för pensionärer som tidigare har varit yrkesverksamma i Frankrike). 

Läs mer på hemsidan om sjukvård inom EU.