Årlig visning
Efter år
Månadsvy
Månad
Weekly View
Vecka
Daily View
Idag
Categories
Kategorier
Search
Sök

2662 Lätt vandring - Barnabéplatån från Col de Vence   Inställd
Onsdag 08 Oktober 2025  10:00 - 14:00
Antal anmälningar:


Barnabe

Inställd pga. sjukdom

Följ med Eva Wallstam och Bo Stenson som skrivit boken ”Vandra i Provence” från Col de Vence till Barnabéplatån. En pastoralt vacker vandring som bjuder på stora vyer. 

Under matpausen delar Bo och Eva med sig av sina vandringstips i Provence och svara på frågor. Ta med matsäck.

 

 

 

Beskrivning

Vandringen startar från den lilla byn St. Barnabé. Du kommer dit genom att ta vägen förbi Vence upp till Col de Vence. Fortsätt någon kilometer fram till vägen till vänster, skyltad St. Barnabé. Ta den i ca 3 km till den kommunala parkeringen några hundra meter före byn. Därifrån startar vandringen kl 10:00.

Svårighetsgrad: Lätt och 6 km lång med obetydlig höjdskillnad. 

Utrustning: Bra skor, hatt och solskyddsfaktor (om det är soligt) Picnock och vattenflaska

Samlingsplats och kommunikationer: Vi träffas på parkeringen. nnan byn St St Barnabé

Upp till 20 personer är maxantal och minimum 5 personer.

Vid regn ställer vi in.

Undrar du över något: tveka inte att kontakta Bo på

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Observera att du som önskar delta i Rivieraklubbens vandringsaktiviteter måste ha en vandringslicens hos Fédération française de la randonnée pédestre (FFRandonnée), för att säkerställa att både du som deltagare och Rivieraklubben som förening är försäkrade. Vill du prova på att vandra vid ett enstaka tillfälle går det bra att teckna endagslicens (7€). Mer information via hemsidan under Försäkringar/Vandrings- och friluftslicens. Obs. kontakta Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. i god tid för att teckna licens. 

Pris 6 € för medlemmar och 16 € för icke medlemmar.

Max: 20 deltagare Min 5 deltagare

Sista dag för bokning/ avbokning:   6 oktober

  • Om du vid avbokning väljer att ”spara gjorda betalningar på ditt medlemskonto” utgår ingen administrationsavgift och du får beloppet innestående på ditt medlemskonto för betalning av framtida aktiviteter.
  • Under Medlem – Mina betalningar kan du se ditt aktuella saldo för medlemskontot.
  • Kontakta gärna kansliet om du istället vill ha återbetalning. Obs att det då tillkommer en avgift på 3 €

Plats

 
St Barnabé
30 route de saint-barnabé,  
coursegoules, alpes maritimes, 06140
France.

Spara till din kalender

  Ladda ner som iCal-fil

Registrering

Du måste vara inloggad och behörig för att kunna boka